Konverzace na téma pošta v seniorské skupině. Shrnutí lekce o rozvoji řeči "pošta" v přípravné skupině

Naděžda Rodina
Shrnutí lekce o vývoji řeči v přípravné skupině "Pošta"

Shrnutí lekce o vývoji řeči v přípravné skupině« Pošta» .

Cíle:

Přiblížit dětem profesi dělníků pošta, se svými pracovními činnostmi, s předměty - asistenty.

Rozšířit a ujasnit si slovní zásobu dětí na dané téma ( pošta, listonoš, telegrafista, dopis, balíková pošta, balík atd.)

Stimulovat a usnadňovat vývoj řeči.

- Rozvíjejte paměť, představivost, myšlení.

Rozvíjet schopnost a dovednosti vést konverzaci, vyjádřit svůj názor.

Naučte se odpovídat na položené otázky.

- Vyvinout společné, jemné motorické dovednosti prstů.

Pěstovat respekt a zájem o práci dospělých a profesi listonoš.

Formovat vzájemné porozumění, vzájemnou pomoc, nezávislost.

Pohyb GCD:

1. Organizační moment.

Kluci, chci začít hádankou. Po uhodnutí zjistíte, o kom si dnes budeme povídat.

Přinesl nám telegram:

"Přicházím. Počkej, mami."

Přinesl jsem dědovi důchod,

Alespoň ne Santa Claus.

Od svítání je na nohou.

Kdo je to? (Listonoš)

Přesně tak, je to tak listonoš.

Kde pracuje? listonoš? (na pošta)

Co má v tašce? (Má spoustu dopisů, novin, časopisů atd.)

Kam spěchá? listonoš? (Doručuje dopisy, noviny, časopisy atd. do domů)

Byl jsi vždycky? pošťáci?

Představte si, že jednoho dne zmizí všechny komunikační prostředky na Zemi. Už vám žádné dopisy nenosí, vlaky a lodě se zastavily. Odesílatelé sami musí nosit dopisy příjemcům.

Kdo se nazývá odesílatel? (Ten, kdo napsal dopis.)

Kdo je adresát? (Tomu je ten dopis určen)

Stejně jako v době kamenné. Poté se informace přenášely prostřednictvím kouře ohňů, signálních bubnů a trubek.

Poslové byli také posíláni s ústními zprávami. Učil se nazpaměť "dopis" ze slov odesílatele a poté jej převyprávěl adresátovi.

Proč se tomu říká posel?

Za starých časů měl každý vládce lidi, kteří dobře znali silnice nejen svých, ale i jiných států. Nebylo možné věřit tak důležité zprávě, jakou byla zpráva o nepřátelském útoku, člověku, který ani pořádně nevěděl, kam ji vzít. Takovým lidem se říkalo poslové.

Proč? (Přinesli dobré nebo špatné zprávy)

Posílali je nejen po souši, ale i po moři.

Také poslové museli být silní a odvážní lidé.

Proč? (Museli být připraveni bojovat s divokou šelmou a temperamentním mužem.)

Musí být také oddáni svému majiteli, protože často museli nosit tajné zprávy.

Existoval systém pro doručování spěšných poslů. Všechny silnice byly postaveny poštovní stanice, na kterém stálo 300-400 koní. Když posel dorazil na stanici, opouští unaveného koně a bere si nového. Koňští poslové přenášeli dopisy dnem i nocí a překonávali dlouhé vzdálenosti.

Nejčastěji bohatí lidé využívali služeb poslů.

Proč? (Mohli zaplatit poslu.)

Na co se psaly dopisy?

Knížata a šlechtici obvykle psali dopisy na březovou kůru.

Co je to březová kůra? (Fragment březové kůry, napsaný mužem.)

Používá se také pro doručování dopisů poštovní holubi.

Poslové měli zvláštní odznaky.

Proč? (Aby je bylo možné rozpoznat z dálky.)

Dostali zvláštní znaky, jakési identifikační znaky, které jim byly zavěšeny na krk a přes ramena žlutými stuhami.

Později se začaly objevovat poštovní vozy. O vašem přístupu listonoš hlasitě zatroubil.

Prstová gymnastika

« LISTONOŠ»

Co nám přinesl? listonoš? (Zatni a uvolni jejich pěsti)

Chodí s tlustou taškou. (Jdou prsty po stole)

Překlad, časopis, noviny, (Ohnout prsty)

V balíku jsou dvě kazety

A dopis od tety Valyi

Takže čekají na její příchod.

Vše se změnilo s příchodem železnice, lodní dopravy a letadla.

Jaký to udělal rozdíl? (Zvýšená rychlost poštovní zásilky , bylo možné nainstalovat poštovní komunikace mezi nejvzdálenějšími zeměmi).

Tra-ra-ra! Pospěš pospěš,

Mezi poli letí kočár!

Prach víří ze všech stran,

Trubka je veselá listonoš!

Roh jiskří jako oheň -

Foukej hlasitěji listonoš.

Tra-ra-ra! Pospěš pospěš,

Leťte s kočárem mezi poli!

Nespěchej! Dejte všechno pryč -

Noste dopisy domů

A dopisy a balíčky,

Balíčky a noviny.

Řekni mi druh pošta?

1. Vzduch (letecká pošta, holub)

A před příchodem letadla se používalo katapultování pošta. Bylo to malé letadlo, které bylo katapultováno z paluby lodi v určitých mezích od břehu ve směru pohybu lodi k pevnině.

3. Poštovní vlaky.

4. Lodní.

5. Urban.

6. V zahraničí.

7. Zvláštní nebo naléhavé pošta.

8. Polární pošta.

Na severu je pes pošta.

Proč pes? (Vzhledem k tomu, že je tam hodně sněhu a neprojede žádná technika, používají se psi zapřažení do saní.

9. Elektronické pošta.

Co listonoš přináší nám to domů? (.)

1. Písmena.

Co je v dopise? (v obálce)

Co je to obálka? (Papírový sáček, ve kterém je přiložen dopis nebo dokument k odeslání.)

Co je na každé obálce?

A) emailová adresa

b) PSČ

D) tisknout

Další test Druhá světová válka přinesla pošťáky. Před emailemÚkolem bylo zajistit nepřerušovanou komunikaci mezi předkem a zádí. S prudce zvýšeným objemem korespondence byl nedostatek obálek a pohlednic. Právě v této situaci se zrodil slavný „vojácký trojúhelník“. Každý měsíc bylo aktivní armádě doručeno až 70 milionů dopisů. Poštovní vozy byly připojeny k nejnaléhavějším vojenským vlakům. Pošta přepravováno letadly, auty, loděmi - vše možné způsoby. Dopisy - trojúhelníky se k bojovníkům dostaly díky dobře zavedené organizaci poštovní služby a, samozřejmě díky oboru pošťáci kteří při hledání adresáta šli s ohrožením života do první linie.

Co se stalo Poštovní známka? (Toto je platební značka poštovní a některé další poplatky.)

Tedy pokud na obálce není známka, tak se k adresátovi nedostane.

Jak se jmenují lidé, kteří sbírají známky? (filatelisté)

2. Pohlednice.

Protože je velmi nepohodlné používat obálku, přišli s pohlednicemi.

Proč je to nepohodlné? (Spousta času stráveného výběrem papíru, jeho skládáním, vkládáním do obálky, zalepováním, lepením známky atd.)

3. Zásilka (malý poštovní zasláno ve speciálním balení)

4. Časopisy a noviny.

Za málo peněz pošta K dispozici jsou různé tištěné publikace.

5. Balíček (zabalené zboží bylo někomu zasláno přes pošta)

6. Telegram (zpráva odeslána telefonicky)

Jak se jmenuje osoba, která odesílá a přijímá telegramy? (telegrafista)

7. Překlad

Co musíme udělat, abychom poslali dopis, pohlednici? ((Spodní část Poštovní schránka, který se nachází na mnoha místech.)

Co když chci poslat balík? (Jít do pošta.)

Ve skutečnosti poštovní existuje mnoho specialit. Každý obvod města, vesnice, má svou pobočku pošta- speciální prostory, ve kterých zaměstnanci pracují pošta.

Jsou lidé, kteří přijímají balíky a dopisy z rukou lidí; jsou lidé, kteří sbírají dopisy poštovní schránky; jsou lidé, kteří přinášejí všechny balíky a dopisy na hlavní stránku pošta -« hlavní pošta» ; tam se lidé šíří poštovní zásilky atd.. d.

2. Shrnutí.

Jak se tomu říkalo listonoš?

Jak jste si předtím vyměňovali informace?

Pojmenujte druhy pošta?

Co listonoš přináší nám to domů?

Lidé, pro jaké profese pracují pošta?

Výborně! Kluci, splnili jste všechny úkoly.

SHRNUTÍ HODINY HRY V PŘÍPRAVNÉ SKUPINĚ MATEŘSKÉ ŠKOLY

"POŠTA"

Pedagog: Chcete vědět, čemu bude naše lekce věnována? Pak zkuste hádat hádanky (cíle: přepnout pozornost na lekci, rozvíjet zvědavost):

  1. chci cestovat
    Ale ne sám – s obálkou.
    Pro pravici horní roh Vydržím
    A spěchám ke svým přátelům s pozdravem. (Označit)
  2. Pevně ​​to zalepili lepidlem a naléhavě mi to poslali. Nebudu toho litovat - vezmu si to a dám to okamžitě. (poštovní obálka)
  3. Na zdi na viditelném místě
    Společně shromažďují novinky
    A pak jeho nájemníci
    Budou létat na všechny strany. (poštovní schránka)

  4. Ráno list papíru
    Přivedou nás do našeho bytu.
    Na jednom takovém listu
    Spousta různých novinek. (Noviny)
  5. Přináší nám telegram:
    "Už jdu, počkej mami!"
    Přinesl jsem dědovi důchod,
    Alespoň ne Santa Claus.
    Od svítání je na nohou. Kdo je to? (Listonoš)

Pedagog: Pošťák, noviny, poštovní obálka, známka - uhodnete, o čem si budeme povídat? (o poště)

Phys. minuta "Co přináší pošťák?"(cíle: rozvíjet hrubou motoriku)
Co nám pošťák přinesl?
Chodí s tlustou taškou (děti pochodují)
Překlad, časopis, noviny
V balíku jsou dvě kazety (otočte trup doprava, paže otočte do stran doleva)
A dopis od tety Valyi
Tak, aby čekali na její příchod (skákání na dvě nohy, ruce nahoru).

Pedagog: Jaké jsou tam dopisy? (obyčejné, zvykové, elektronické) Věděli jste, že byly doby, kdy lidé neuměli číst a psát? Dopisy byly „živé“. Pošťák-poslíček si zprávu zapamatoval a vyrazil. Chcete se stát poslem? (zapamatování si úryvku z básně S. Ya. Marshaka „Mail“) (cíle: rozvoj paměti, intonační expresivita řeči).

Phys. minutku

(Na podlaze jsou vyznačeny dvě čáry ve vzdálenosti cca 1 metr od sebe. Mezi těmito čarami je řeka, po okrajích je břeh).

Pošťáci v rozdílné země Na své cestě jsem musel překonávat různé překážky. Jací by měli být pošťáci? (odvážný, odvážný, pozorný atd.) Nyní si ověříme, který z kluků je nejpozornější.Hra "řeka" Pobřeží"Všichni hráči stojí na břehu. Na příkaz vůdce „River“ musíte skočit do vody; „Pobřeží“ – skok za čáry. Ten, kdo provedl příkaz nesprávně, je vyřazen ze hry. Zůstává nejpozornější (cíle: rozvíjet přepínání pozornosti, obecné motorické dovednosti, učit se těšit z úspěchu druhých).

Pedagog: Teď si zahrajeme další hru. To se nazývá"Věř tomu nebo ne"(cíle: upevnit porozumění historii pošty, aktivovat řeč - důkaz pomocí složitých vět). Za správnou odpověď můžete získat dopis. Tak tomu věříš

V některých zemích neexistuje profese pošťáka? (Tomu nevěřím, protože pošťáci jsou všude).

Dostávali pošťáci ve starém Římě výplatu v „peníze na boty“? (Věřím, protože pošťáci hodně chodili a měli opotřebované boty).

Jsou tam pošťáci na chůdách? (Věřím, protože pošťáci chodili pískem a bažinami na kůlech).

Pomohli vrabci pošťákům? (Tomu nevěřím, jsou poštovní holubi, ne vrabci).

Je nebezpečné být pošťákem? (Věřím tomu, protože v Africe sežral pošťáka lev) atd.

Pedagog: Teď je to úkol. Z dopisů obdržených za správné odpovědi děti stojící u stolů sbírat slova související s tématem „Pošta“ (cíle: rozvíjet schopnost provádět fonematickou analýzu, stejně jako tvůrčí schopnosti).

Pedagog: Teď si budeme hrát hra a pojďme fantazírovat o tématu"Kdybys byl…"(cíle: rozvíjet představivost, aktivovat používání složitých vět)(Učitel střídavě hází míček dítěti a pokládá otázku:

Kdybys byl poštovní holub, tak...

Pošťák na severu, pak...

Pošťák v Africe, pak...

Dopis v láhvi, pak...

S brkem, kterým se psala písmena, pak...atd.

Pedagog: Pojďme si to shrnout. O čem dnes mluvili? Jaká bude pošta v budoucnu?


Shrnutí lekce ve skupině seniorů na téma: „Pošta“.

Cíl: Seznámit děti s historií vzniku poštovní služby.

úkoly:

Rozšířit dětské chápání povolání „pošťák“ a poštovní služby, o nutnosti a přínosu práce pošťáka;

Seznámit děti s historií dopisů, jejich podobou v různých dobách a způsoby přepravy poštovních zásilek;

Objasnit znalosti dětí o rozmanitosti poštovních zásilek;

Zavést druh přepravy, který lze použít k přepravě poštovních zásilek;

Seznamte se s tříděním korespondence;

Objasnit znalosti o povinné podmínce zpracování poštovních zásilek (přítomnost adresy);

Rozvíjet dětskou vynalézavost, vizuální paměť a logické myšlení.

Rozvíjet řeč, schopnost argumentovat, uvažovat, dokazovat.

Pěstovat touhu učit se novým věcem, zajímat se o historii vzniku předmětu nebo fenoménu zájmu.

Pěstovat zájem o profese dospělých a pochopení důležitosti práce.

Vzbudit v dětech smysl pro vzájemnou pomoc, přátelský přístup k ostatním a chuť pomáhat.

Průběh lekce:

Dnes se vydáme na velmi neobvyklou cestu. Kam bude naše cesta směřovat, můžete určit z úryvku z básně S. Ya Marshak „Mail“

Kdo klepe na moje dveře

S tlustou taškou přes rameno,

S číslem 5 na měděném štítku,

V modré uniformě?

je to on,

je to on,

Leningradský pošťák.

vychovatel:

Ano kluci, máte pravdu. Dnes si povíme o historii pošty, o tom, jak lidé v dávných dobách, v dávných dobách i v naší době mohli přenášet zprávy a zprávy.

Představte si, že jsme s vámi v dobách, kdy žili starověcí lidé. Lovili mamuty a žili v jeskyních. Neuměli psát, neměli telefon. Jak si vyměňovali novinky? Poslali muže (posla) s ústními zprávami. Na cestě posla bylo mnoho nebezpečí. Ano, byl dlouho na cestě.

Pryč jsou doby, kdy lidé lovili mamuty a malovali zprávy na stěny jeskyní a zvířecí kůže. Lidé se naučili psát.

Lidé si začali častěji vyměňovat zprávy a psát dopisy. A v Rusku se objevila speciální poštovní služba. Šli tam pracovat stateční a silní lidé. Na koních museli urazit velmi dlouhé vzdálenosti.

No, bez ohledu na to, jak byli koně rychlí, dopisy a zprávy cestovaly dlouho. Podél silnice na ně navíc čekali lupiči. Ne vždy se tedy dopisy dostaly k adresátovi.

Lidé také používali holuby k posílání zpráv. Přivázali k nim papírek se vzkazem a pustili je. Holubi vždy našli cestu domů. Jedná se o poštovní holuby.

A na severu byla pošta doručována psím spřežením. A odveze ji tam vrtulník.

Ale čas plynul. A odeslání dopisu je mnohem jednodušší a rychlejší. Objevily se nové komunikační prostředky. Tohle je letadlo, vlak.

Letadlo – letecká pošta.

Vlak - poštovní vůz.

Pomocí poštovní služby si lidé posílají dopisy, pohlednice, balíky, balíky, telegramy.

Nyní je zde i email. Dopis můžete rychle odeslat pomocí počítače.

Ale aby se dopis dostal k adresátovi, musíme se držet jeho značka.

Razítko je lístek pro psaní. A musíme napsat adresu a příjmení toho, komu dopis, telegram, balík nebo balík posíláme.

Všechny noviny, časopisy a dopisy jsou na poštu doručovány autem. A než si všechno odnesete domů, noviny, časopisy, dopisy a pohlednice by měly být rozloženy takto (ukázky): noviny do novin, časopisy do časopisů, pohledy do pohlednic a do této hromady - dopisy. To vše doručuje pošťák. Vkládá noviny, dopisy a časopisy a doručuje je na adresy. A abychom dostali balík nebo balík, musíme jít na poštu sami.

Pedagog: Chlapi, jak myslíte, že pošťáci vědí, které noviny mají dát do čí schránky?

Děti: Vyjádřete své odhady.

Pedagog: Pomocí sugestivních otázek vede úvahy dětí k tomu, že každé noviny, časopis a dopis mají adresu: město, ulici, číslo domu a bytu.

Fyzické cvičení "Poštovní schránka"

Stojím na lavičce, zvedám se na špičky a protahuji se

Sotva vytáhnu krabici. za rukama nahoru.

Otevřu krabici "Otevřít"

Modré, lesklé.

Vypadli z bedny, dřepli – postavili se s nataženýma rukama.

Dopisy jsou skutečné. ruce.

D. a. "Jakou poštu?"

- Chcete-li poslat dopis železnicí, potřebujete (co?)...(Poštovní vůz).

Chcete-li poslat dopis letecky, potřebujete (co?)...(Letadlo).

- Chcete-li poslat dopis holubí poštou, potřebujete (kdo?)... (Holubice).

– Odeslat dopis emailem potřebovat (co?)… (Počítač).

– K odeslání dopisu na sever potřebujete (co?)...(Psí spřežení, vrtulník).

- Kluci, zamyslete se prosím a řekněte mi, která pošta teď chybí? (Golubina).

Hra „Čí telegram?

Jsem oranžový kočár

Velmi milý pošťák.

Existují telegramy pro Kolju,

Pro jeho přítelkyni Olyu.

– Tento telegram je pro Olyu. Čí je to telegram? (Toto je Olyin telegram.)

– Tento telegram je pro Kolju. Čí je to telegram? (Toto je Koljův telegram.)

Hra „Co to dělá? Co dělají?

- Kluci, teď vám řekneme, co se dá dělat s balíky, dopisy a balíky.

- Vanya posílá dopis a děti (co dělají?) ... (Odesílání.)

- Pošťák doručuje telegramy a pošťáci doručují telegramy (co to dělají?)...(Doručovat.)

- Máma nalepí známku na obálku a matky nalepí známky na obálky (co dělají?) ... (Přilepte to.)

– Dědeček dostává balíček a dědové dostávají balíčky (co dělají?)… (Dostávají.)

Máša kreslí přání, děti Pohlednice

(co dělají?)...(kresli.)

Chlapec vloží dopis do poštovní schránky a chlapci vloží dopisy do poštovních schránek (co to dělají?)… (Odloží to.)

– Čí příběhy jsme dnes poslouchali? Co může být poštovní?

Co bychom neměli dělat o svátcích, narozeninách a když jsou naše rodina a přátelé daleko? (Pošlete pohlednice a dopisy.)


Shrnutí lekce pro předškoláky starší skupiny „Neobvyklé psaní“

Vzdělávací oblast: poznání
Kapitola: seznámení s prostředím, design.

Téma: Neobvyklý dopis (komunikace)

Cílová: Rozšiřte své chápání komunikace a účelu telefonu. Představte některé jednoduchá pravidla použití. Vytvořte si představu o tom, jak pošta funguje. představy dětí o způsobech odesílání a přijímání informací. Rozvíjejte konstruktivní schopnosti, naučte se, jak vyrobit obálku origami. Rozvíjejte své obzory a pozornost. Pěstovat zájem o učení.
Dvojjazyčná složka: dopisní chata, zdvořilá slova.
Zařízení: obálka, telefon, notebook.
1. Motivační a motivační fáze
Herní situace: Někdo si zapomněl své věci v naší skupině! Podívejte, chlapi, čí taška a čepice jsou? Nevíte... Pojďme se společně podívat. Co je v této tašce: možná se v naší skupině zapomnělo na něco důležitého a nezbytného?! Děti si prohlížejí tašku, předměty z tašky. (Učitel vytahuje z tašky písmena, noviny, časopisy. Děti všechny tyto předměty pojmenovávají)
Učitel nabízí spočítat, kolik novin, časopisů, obálek.
Zobrazuje obrázek pošťáka a neobvyklou obálku (jasná se jmény dětí).
Děti pojmenovávají počet předmětů, porovnávají, který je větší, a mluví o práci pošťáka.
-Pošťák má pro nás dopis, ale nechce ho hned vrátit.
Vyzve děti, aby si hrály s pošťákem. Děti chtějí dostat obálku
2. Organizační a vyhledávací fáze
1.Hádanka
Učitel vytváří hádanky poštovní schránka.
Problematická otázka je, jak se tam dopis dostane. Děti vytvářejí logický řetězec (na pomoc učitel organizuje zhlédnutí filmu „Cesta dopisu“.
2. "Herní cvičení"

Učitel navrhuje podívat se na položky: týkají se všechny poštovní služby? Najděte extra položku! Hra se hraje s míčem v kruhu.
- Noviny, dopis, kniha, telegram;
-letadlo, vlak, auto, ponorka;
-telefon, peníze, váhy, chleba;
-obálka, noviny, upozornění, hodinky.
Výborně, děti. Odvedli jste práci správně!
V případě potřeby děti svůj výběr vysvětlí.
3 Konstrukce.Hádanka
Jsem malý dům. Ale pouze bez podlah.
Jsem tenký dům z malovaného papíru.
I když moje dveře nejsou zamčené zámkem,
Jenom to olízli jazykem.
Ale nikoho nepustí dovnitř, aniž by se zeptal:
Žijí tam pozdravy, odpovědi, otázky.
Pokyny a požadavky leží schoulené.
Toto cvičení střeží razítka s pečetí. (dopis)
Děti hádají a řeknou, co lze napsat do dopisu.
Učitel organizuje práci na výrobě papírových obálek skládáním.
Děti přijdou ke stolům, vyberou si barvu obálky a složí jednoduchým způsobem podle předlohy Učitelka dbá na správnost skladů, všechny sklady vycházejí z pohádky o tom, jak se princ a princezna setkali, ale museli se rozejít, rozhodli se napsat dopis.
4. Tělesná příprava
Je potřeba doručit dopis, napodobeninu, auto, vlak, letadlo.
5. Neobvyklý dopis.
Děti dostanou dopis a hádají, od koho je. Učitel hlásí, že ho poslaly děti z jiné země, které se s nimi chtějí spřátelit. Učitel organizuje konverzaci, jak jinak můžete komunikovat? Děti nabízejí, že zavolají na telefon nebo se spojí přes internet.
6.Z historie obálky.
Příběh učitele o válečných trojúhelníkových dopisech, zobrazující prezentaci.
Shrnutí lekce, reflexe.
-Jste šťastné děti, starejte se o svět, mír je důležitější než cokoli na světě, buďte přáteli s dětmi všech dětí na naší planetě.
Jsou tam černé děti
Jsou tam bílé děti
Na naší planetě jsou žluté děti
Celá naše Země je jako velká školka,
Kde jsou všichni navzájem sestra nebo bratr.
Děti kreslí svět na hudbu o přátelství, o míru, připraví si dopis o přátelství k odeslání Učitel děti pochválí, zeptá se, zda se jim hodina líbila, co zajímavého se naučily.